b12

Az a bizonyos B-betűs szó

Aki vegetáriánus, még inkább aki vegán étrendet követ, nyilvánvalóan többször szembesült már a B12-vitamin problematikájával. Ez az a szervezetünk számára (egyik) nélkülözhetetlen vitamin, amely szinte kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg. De lássuk, mi is ez a vitamin igazából, és mégis hogyan vigyük be a megfelelő mennyiséget?

A B12-vitamin vagy kobalamin vízben oldódó vitamin, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az agy és a központi idegrendszer működésében, valamint a vérképzés folyamatában. Emellett segíti még a sejtek anyagcseréjét, részt vesz a nukleinsavak felépítésében, befolyásolja a szervezet fehérjeszintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését, valamint fokozza ezek hasznosítását. Az ajánlott napi bevitel 2-3 µg.

Sajnos mi már nem példálózhatunk a sok százmillió indiaival, akik hús nélkül éltek és egészségesek voltak. Ellentétben ugyanis a mi rovarirtó szerekkel agyonkezelt gabonánkkal, az indiai gabonában parányi rovarok és bogarak élnek, amelyek B12-t tartalmaznak, és amelyek fedezik az ember minimális szükségletét ebből az értékes, természet-adta vitaminból. Így sajnos az is tény: a vegetáriánusok 92 százaléka – akár tud róla, akár nem – B12-hiányban szenved. De nemcsak a vegetáriánusokat/vegánokat fenyegeti a B12-vitaminhiány: krónikus gyomorbántalmakban szenvedők, valamint terhes és szoptató nők is kényszerülhetnek mesterséges vitaminpótlásra.

tejek

Ha már fennáll a vitaminhiány, olyan különféle tüneteket tapasztalhatunk, mint például fáradtság és sápadt arcszín (ami összefügg a vészes vérszegénységgel); a nyelv kivörösödése és égő érzése; nyálkahártya-sérülések; általános bizonytalanságérzet az idegrendszeri károsodások miatt; szédülés; zavarodottság és memóriazavarok; depresszió.

Amikor már vészes szintet üt a B12-hiány, a szakemberek általában gyors vitaminfeltöltést javasolnak a pácienseknek: B-vitaminkészítmény szedése mellett (vagy akár az helyett) szigorú hús- és/vagy nyers belsőségdiétára (!) fogják a betegeket. Na de mi a helyzet velünk, vegetáriánusokkal?

káposzta

Szerencsére árnyalják a helyzetünket a kivételek, hiszen azok mindig akadnak, csak hogy erősíthessük a szabályokat! A lakto- és ovo-lakto-vegetáriánusok könnyebben gondoskodhatnak a kellő B12-bevitelről: a tejtermékek és a tojás megfelelő mennyiségben tartalmazza a vitamint. A vegánoknak azonban érdemes bőségesen fogyasztaniuk például tengeri algákat: ezek olyan mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek mikroszkopikusan parányi nyomokban őriznek B12-vitamint. Ugyanez a helyzet a savanyú káposztával (ez esetben a savanyítás folyamatában vesznek részt e mikroorganizmusok); illetve csekély mennyiségben a homoktövisben is előfordul. Kiváló, különösen ajánlatos kiegészítő élelem még a sörélesztő is, amely valóságos aranybányája a B12-nek.

alga

Minden esetben, akár bioboltban vagy reformüzletben szerezzük be a megfelelő élelmiszereket, akár fitotékában/gyógynövényboltban a vitaminkészítményeket, győződjünk meg arról, hogy az adott termék a B12-vitamin aktív formuláját tartalmazza-e. Az aktív B12 neve cianokobalamin vagy hidroxokobalamin.

Forrás: vitaminvadasz.hu, webbeteg.hu, Wikipédia