ALMA

Az almában átlagos mennyiségű K-vitamin, karotin, E-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, B6-vitamin, biotin, folsav, C-vitamin és naicin található, mivel azonban többnyire nyersen fogyasztjuk, így a vitaminok nagy hatásfokkal szívódnak fel szervezetünkben. A modern tudomány felfedezte, hogy az almának rendkívüli gyógyító értéke van, hála a gyümölcs húsának, ami gazdag pektinben (az érés során feloldódó rostok anyaga). A nyers, finoman reszelt alma a különböző eredetű hasmenéseknek, a vérhasnak és a paratifusznak gyakorlatban bevált gyógyszerre. Nyersen fogyasztva segíti az emésztést, vitamin-, foszfor- és almasav-tartalmánál fogva az agyra jótékonyan hat, a vese és a máj működését is szabályozza. A tapasztalat azt igazolja, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak, köszvényes beteg nemigen fordul elő. Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó ital, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztés körüli zavar esetén is ajánlott.

SZILVA

A szilva kiemelkedő B1-vitaminforrás, amely az idegrendszer és az agyműködés nélkülözhetetlen kelléke, E-vitamintartalma pedig antioxidáns hatásánál fogva véd a szabadgyökök ellen, sőt, a ráncosodást is gátolja. A szilva az emésztőrendszeri problémák gyorsdoktora, fokozza a bélműködést, tisztítja a beleket, kitűnő székletszabályozó. Az egyik legjobb természetes vértisztítónk, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, jótékony hatással van az ízületekre is. A fogyókúra során is sikerrel alkalmazható, mivel megköti a fölösleges zsírt.

SZŐLŐ

A szőlőben megtalálható a nélkülözhetetlen A-, B1-, B2- és C-vitamin, valamint kalciumot, vasat, foszfort és káliumot tartalmaz, ezenkívül gyümölcssavakkal, szőlőcukorral és pektinekkel telített. Vízhajtó, vértisztító, idegerősítő hatása kiváló, regenerálja az izmokat, gondoskodik a jó emésztésről, fokozza az epekiválasztást, gyógyítja a bél betegségeit. A piros szőlőben kiváltképp sok a flavonid, amely a szív- és érrendszer egészségében játszik szerepet.

SAVANYÚ KÁPOSZTA

A savanyú káposzta hihetetlen gazdagságú tárháza a vitaminoknak és ásványi anyagoknak: tartalmaz karotint, B1, B2-, B6-, B12-, C-, K-, U-vitamint, tej-és ecetsavat, ásványi anyagokat: nátront, meszet, ként, kolint, káliumot, vasat és cinket. Elpusztítja a felszaporodott rosszindulatú baktériumokat, hatékony fegyver a candida ellen, serkenti az immunrendszert, a fehérje-anyagcserét, szabályozza a zsír- és koleszterinszintet. Napi 2-3 alkalommal való fogyasztása jelentősen csökkentheti a testsúlyt, és akár egy hónap alatt is képes szinte teljesen kiirtani a szervezetünkben felhalmozódott élesztőgombákat.

SÜTŐTÖK

A sütőtök nagy mennyiségben tartalmaz karotint (amely nagyon fontos a szem és a nyálkahártyák egészsége szempontjából), B1-vitamint, B2-vitamint, B6-vitamint, biotint, folsavat, C-vitamint és niacint. Fogyasztása jótékony hatást eredményez az emésztési gondokkal küszködőknek. A sütőtök serkenti a máj működését, segít a szív- és koszorúér-problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata. A sütőtök alacsony kalóriatartalma révén fogyókúrázóknak is ideális!

DIÓ

Karotin, E-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, B6-vitamin, biotin, folsav, C-vitamin, niacin található a dióban. A benne található esszenciális zsírsavaknak köszönhetően a dió rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk azért, hogy vérnyomásunkat egészséges szinten tartsuk. A diónak magas a telítetlen zsírsavtartalma, így fogyasztásával csökkentjük a szervezet koleszterinszintjét, emellett a diónak nagy szerepe van a vérrögképződés megakadályozásában és az érfalak rugalmasságának megőrzésében is. E-vitamin-tartalmának köszönhetően fogyasztásával erősítjük immunrendszerünket, segítjük a nyálkahártya megfelelő működését és szervezetünk könnyebben égeti el a telített zsírsavakat is. A dió magas Omega-3 tartalma miatt javítja a szervezet inzulintermelését, ezért a cukorbetegségre hajlamosaknak ajánlott a fogyasztása.

MOGYORÓ

Hasonlóan a dióhoz, a mogyoró is karotint, E-vitamint, B1-vitamint, B2-vitamint, B6-vitamint, biotint, folsavat, C-vitamint, valamint niacint tartalmaz. A mogyoró nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, napi 40 gramm mogyoró fogyasztása ezért tudósok szerint jelentősen csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. A mogyoró ezen kitűnő élelmirost-forrás: így véd az elhízás ellen, mivel a jóllakottság érzését kelti azáltal, hogy a gyomor-bél-rendszerben megduzzad. Ezen felül serkenti a bélműködést, és csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

+ HOMOKTÖVIS

A homoktövis termése bővelkedik C-vitaminban, de megtalálható benne az A-vitamin is, továbbá tartalmaz almasavat, mannitot, zsíros olajakat, flavonoidokat. Növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát, hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebgyógyulást, a bőrbetegségek gyógyulását. Sokan használják meghűléses megbetegedéseknél. E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, továbbá véd a káros UV-sugárzástól. Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő.

+ TŐZEGÁFONYA

A piros, keserű-savanyú bogyó a gasztronómiai felhasználás mellett magas C-vitamin- és antioxidáns-tartalmának, valamint egy sajátos tulajdonságának köszönhetően egy igazi szupernövény. A sajátos tulajdonság pedig az, hogy ez a növény – több kísérletben bizonyítottan – teflonszerű bevonatot képezve megakadályozza, hogy a húgyhólyag falára baktériumok tapadjanak, ennek köszönheti a húgyúti fertőzéseket megelőző hírnevét. A baktériumokra kifejtett hatása miatt a növény fogszuvasodás és gyomorfekély megelőzésében is hatékonynak bizonyult.

Forrás: novagyok.hu, tudatosvasarlo.hu, hazipatika.com, news.kertvarazsmagazin.hu, origo.hu, bien.hu, vital.hu