Az idő egyre hűvösebb és azt hinnénk ilyenkor már a „fű sem nő”, de ez nem így van. Mint minden évszaknak, így az ősznek is megvannak a szezonális zöldségei, gyümölcsi. A nyár lédús termései után, itt az alma, a körte és az édesburgonya szezonja és a többi nem kevésbé izgalmas növényé.
Alma: Édes vagy savanyú. nyersen sülve vagy sütiben, mindig jó választás. Tele van antioxidánsokkal, melyek segítenek megelőzni a krónikus betegségeket és lassítják az öregedést.
Cékla: Bár egész évben kapható, azért a szezonja, mint az almának is, ilyenkor, ősszel van. Vásárláskor keresd a kemény, friss darabokat. Teheted salátába, eheted köretként is, vagy akár süteménybe reszelve. Betain tartalma miatt segít a szív és májbetegségek megelőzésében. Illetve javítja az agy vérellátását ezzel csökkentve a demencia kockázatát.
Kelbimbó és káposzta: tele vannak A és C vitaminnal, illetve nagy koncentrációban van benne rák ellenes glükozinolátok. Ezen kívül magas a folsav és vas tartalmuk, felhasználási módjuk pedig, szinte végtelen.
Körte: magas az oldható rost tartalma ezáltal csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét. A rostok a bélrendszerre is kiváló hatással vannak, olyannyira hogy számtalan bélbetegséget is megelőzhetünk vele. Remek C-vitamin, és réz forrás.
Sütőtök: Az egyik legjobb alfa- és béta-karotin forrás, melyek támogatják a látást és a sejtek növekedését. Felhasználása rendkívül változatos mind édes mind sós ételekben. Magja remek omega-3 forrás, mely javítja, a koleszterinszintet vés a szívbetegségekkel szemben.
Édesburgonya: Ez a narancssárga szépség, ugyanúgy, mint a sütőtök tele van béta-katorinnal. Szintén remek forrása a C vitaminnak és a vasnak, ezen kívül gyulladáscsökkentő hatása sem elhanyagolható.
Dió, mandula: Nem csak finomak, ha fogyasztások rendkívül egészséges is. A dió javítja az erek állapotát és szinten tartja a koleszterint. Ezekben a csonthéjas magvakban lévő, többszörösen telítetlen zsírok, különösen az omega-3-zsírsavak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében kedvező hatásúak. Ezek a gyümölcsök növényi rostokban gazdagok, sok bennük a magnézium és többféle B-vitamin.
Fokhagyma: Ez a főleg fűszerként használt növényszámtalan előnnyel jár. Pozitív hatással van a szív- és érrendszeri megbetegedésekre, normalizálja a vérnyomást. Csökkenti egyes rákok kialakulásának kockázatát, és lassíthatja a rákos sejtek tovább terjedését. Emellett köztudottan enyhíti a nátha és a megfázás tüneteit.