sajtos-sult-padlizsan

Habár eredetileg nyár végén terem, ma már azonban egész évben kapható a padlizsán, ez a rendkívül sokoldalú, értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó, kalóriaszegény zöldségféle. Hogy ízletességén túl még miért érdemes rendszeresen a tányérunkra tenni? Cikkünkből kiderül…

A padlizsán, más nevén törökparadicsom, régóta kedvelt eledel Európában, de főleg a Közel-Keleten és Ázsiában, ahol sok – ma már világszerte népszerű – étel elmaradhatatlan hozzávalója. A burgonyafélék családjába tartozik, közeli rokona a paprika és a paradicsom is. Tojásgyümölcsnek korábban csak a fehér héjú változatot hívták. Régebben az emberek tartózkodtak a padlizsántól, mert azt tartották, hogy fogyasztása elmeháborodást és leprát okoz. A 20. század óta tudjuk, hogy nemcsak hogy nem ártalmas, hanem kifejezetten előnyös hatású lehet. Legnagyobb mértékben ma is Indiában, illetve a Távol-Keleten fogyasztják. Európában egyedül Törökország többet termel, mint az összes többi európai állam. A mélylila, gömbölyded vagy tojásalakú padlizsánt gyakran nevezik olasz (baba) padlizsánnak, a halványlila, soványabb változatot pedig kínai padlizsánnak.

A padlizsán rendkívül értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben energiaértéke kicsi. Száz grammjában csupán 27 kalória (113 kJ) van. 1,3 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt, 4,8 gramm szénhidrátot, 2,58 gramm élelmi rostot tartalmaz. Igen hatékony emiatt a vércukorszint szabályozásában, valamint a glükóz felszívódásának kontrollálásában. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára ideális választás.

C-vitaminban, folsavban, niacinban, patoténsavban gazdag. Jelentős kálium-, foszfor-, magnézium-, kalciumforrás. Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó hatású, ezen kívül nyákoldó hatása enyhíthet az asztmában, illetve hörghurutban szenvedőknek is. Emésztőszervi, máj- vese megbetegedéseknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon.

Japán kutatások szerint a padlizsán antocianintartalma csökkenti az összkoleszterin-szintet, és növeli a jótékony hatású HDL-koleszterinszintet. A fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, így rákellenes hatásúak. A padlizsán mindemellett ún. fitotápanyagokat is tartalmaz, melyek megvédik a sejtmembránokat bárminemű károsodástól, valamint megkönnyítik az üzenetátadást az agy egyik részből a másikba, megőrizve a memória funkciót is.

Az egészséges padlizsán arról ismert, hogy víztartalma magas, míg kalóriatartalma alacsony. Vagyis, ideális a fogyókúrázók számára. Szivacsos szerkezete csak könnyíti a fogyasztását, természetes, nyers formájában is finom. A padlizsán magas víztartalma okán megfelelő hidratáltsággal látja el a bőrt is, de a hajra nézve is jótékony a hatása.

És ha mindez nem lenne elég, jó hír a dohányzásról leszokni vágyóknak: a padlizsán kis mértékben nikotint tartalmaz, így fogyasztásával csökkenthetők az esetleges kellemetlen elvonási tünetek.

Fogyasztásra szinte bármilyen formában alkalmas: rántva, sütve, párolva, töltve, krém formában egyaránt jól használható. Előfordul, hogy túléretten kesernyéssé válik az íze, de besózással, lecsepegtetve ez a kellemetlen íz eltüntethető. A fűszerek közül a bors, a csombor, a bazsalikom, az oregánó illik hozzá, a hagyma, fokhagyma, zöldpetrezselyem mellett. A megsütött padlizsán húsa lefagyasztható, így télen sem kell nélkülözni a pikáns ízű padlizsánkrémet.

Padlizsán vásárlásakor ügyeljünk rá, hogy héja fényes legyen, kocsánya élénkzöld színű. Ha barnás, puha foltok láthatók a bőrén, ne vegyük meg, mert az a rothadás jele! Ne válasszunk gyűrött héjú, megpuhult egyedeket, mert ezek az elidősödött példányok rendszerint keserűek. Válasszunk a méretéhez képest nehéz padlizsánt. A hűtőszekrényben néhány napig tárolhatjuk, de csakis felhasználás előtt mossuk meg!

 

Forrás: hazipatika.com, napidoktor.hu, rd.hu, tudatosvasarlo.hu

 

Vélemény, hozzászólás?